Idź Pedelec!

AustriaNiemcyRepublika CzeskaWęgryWłochyHolandia
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Zacznij Gminy Pedelec infrastruktury
suche infrastruktura pedelec

Austriacka firma Paugger GmbH (www.paugger.at) produkuje stacje ładowania pedeleków. Te stacje ładowania dają przykład, w jaki sposób można wdrożyć infrastrukturę pedelec. Ponadto można wyodrębnić następujące ważne warunki wstępne dla elektrycznych stacji ładowania:

Czytaj więcej...
 

Jednym z bardzo ważnych pytań kierowcy pedeleków jest pytanie „Gdzie ładuję i parkuję pedelek?”.
Powszechny problem sytuacji parkingowej w miastach, który staje się coraz trudniejszy, dotyczy również pedelec-jeźdźca.

Główne wymagania dotyczące infrastruktury parkowania, wymiany akumulatorów i ładowania pedeleków to:

  • być blisko pod koniec jazdy
  • zbudowany bezpiecznie, aby uniknąć kradzieży i wandalizmu
  • być niezależnym od pogody
  • stacje ładowania powinny znajdować się na parkingach i przystankach lokalnego transportu publicznego
Dostępne opcje ładowania to:
  • ładowanie w domu za pomocą gniazdka i własnego zestawu do ładowania, możliwe tylko w pomieszczeniach, trwa 3-6 godzin
  • ładowanie w publicznych stacjach ładowania szybko, trwa 5 - 15 minut, ale wtyczki do ładowania wciąż nie są znormalizowane. Nadal istnieje potrzeba standardowych wtyczek. EnergyBus to nowy standard poprawiający kompatybilność i bezpieczeństwo lekkich pojazdów elektrycznych (LEV). Zestaw złączy i protokołu komunikacyjnego jest obecnie w fazie rozwoju. Niemieckie stowarzyszenie EnergyBus jest platformą do rozwoju i sprzedaży EnergyBus.
  • Wymiana baterii jest możliwa, jeśli bateria jest znormalizowana lub jest własnością firmy operacyjnej, takiej jak tablice turystyczne, na przykład tablica turystyczna Saale-Orla-Kreis w Niemczech.

Przykłady najlepszych praktyk z Japonii

Przykłady najlepszych praktyk wdrażania pedeleków w systemach zarządzania ruchem pokazują Japonię. Japonia ma bardzo dobrą infrastrukturę dla rowerzystów pedeleków i łączy parkowanie, wymianę baterii i ładowanie pedeleków.

Panasonic i japoński operator parkingów podziemnych

Od grudnia 2003 r. Japońska firma budowlana Ginken prowadzi kilka stacji metra, które mogą automatycznie wypożyczać rowery elektryczne, a także przechowywać prywatne rowery, podczas gdy właściciele idą do pracy, korzystając z transportu publicznego.


   

Panasonic i FTS to japońska automatyczna skrytka pocztowa

Rozwiązania wyspowe zainstalowane w budynkach mieszkalnych, z których mogą korzystać tylko osoby mieszkające w tym samym budynku, co stanowi dodatkową usługę dla mieszkańców. W pełni obsługiwane 24 godziny pracy, z powodzeniem wdrożone autorskie rozwiązanie.

     

Panasonic i japońskie firmy kolejowe

Od początku 2000 r. Panasonic współpracuje z kilkoma lokalnymi i krajowymi przedsiębiorstwami kolejowymi. Systemy wypożyczania pedeleków, które zwiększają zasięg systemu transportu publicznego. Systemy te są obsługiwane całkowicie ręcznie lub półautomatycznie. Można to uznać za sukces w kilku witrynach. Często wybrane strony są częstym celem sprzedawców i serwisantów lub miejsc widokowych.

Co z kosztami?

Infrastruktura ładowania i wymiany baterii powinna być przystosowalna do istniejącej infrastruktury, aby była tania i łatwa w rozbudowie.

Może ponownie wykorzystać istniejącą infrastrukturę?


W Japonii zautomatyzowane skrzynki depozytowe zostały z powodzeniem ponownie wykorzystane jako stacje do wymiany baterii i szybkiego ładowania. Obecnie DHL buduje sieć stacji paczkowych w całych Niemczech, funkcja wymiany akumulatorów może sprawić, że ta infrastruktura będzie bardziej opłacalna i akceptowana.


 

Przykłady najlepszych praktyk w Europie

Stacja ładowania słonecznego firmy Anton Paar w Austrii

Stacja ładuje własną flotę rowerów elektrycznych eZee.


Accell Cycle Group ustanowiła netto publicznych punktów ładowania

Własna sieć ładowania grupy rowerowej Accell szeroko rozpowszechniła się w Holandii. Niebezpieczeństwo może wystąpić z powodu korzystania z szeroko rozpowszechnionego złącza XLR. Na wczesnym etapie, kiedy rzadko pojawiały się rowery elektryczne, problem ten nie był krytyczny, ale wraz z sukcesem tego rodzaju pojazdów z dnia na dzień staje się coraz bardziej krytyczny. Może to powodować konieczność zmiany całej infrastruktury, co staje się bardzo kosztowne.

Flyer Biketech turystyka wypożyczalnia pedeleków i wymiana baterii

Od kilku lat zastrzeżone systemy wymiany baterii działają bardzo dobrze w wielu miejscach turystycznych w Szwajcarii, a dziś także w pierwszych obszarach niemieckich. Zastrzeżony system działa dobrze w systemie zamkniętym!
Wymiana baterii i ładowanie odbywa się lokalnie, jak w hotelach, restauracjach, informacji turystycznej i sklepach rowerowych.