Idź Pedelec!

AustriaNiemcyRepublika CzeskaWęgryWłochyHolandia
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Zacznij gminy Wiadomości dla gmin
sec. gminy najlepszych praktyk
Przyszli użytkownicy pedeleków powinni zostać poinformowani i przeszkoleni, to znaczenie Holenderskiej Federacji Rowerzystów, prowincji Overijssel i ROVO, regionalnej organizacji ds. Bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Osoby starsze, które rozważają zakup pedelka, są zapraszane na szkolenie do jazdy na pedelku w Zwolle w Holandii. W pierwszym szkoleniu dla tej grupy docelowej osób starszych wzięło udział 34 osoby.

Trening rozpoczyna się kawą i rundą informacyjną o charakterystyce jazdy na pedelkach. Następnie następuje rozgrzanie w celu rozciągnięcia i rozgrzania mięśni. Trening zaczyna się od wsiadania i wysiadania z pedeleku. Do treningu używa się „damskich pedelek” ze względu na niską step-innr ramy. Szybsze przyspieszenie pedeleków w porównaniu do tradycyjnych rowerów jest jednym z głównych atutów, ale dla osób starszych jest również cechą, do której muszą się przyzwyczaić. N.

Po sesji treningowej na zamkniętym torze, na której wszyscy uczestnicy mogą „poczuć to uczucie”, grupa rozpoczyna wycieczkę rowerową do prawdziwego świata. Uczestnicy nie mają problemów ze zboczami w tunelach i zdają sobie sprawę z zalet pedeleków. Niektórzy uczestnicy posiadają już pedelek, ale czują się bezpieczniej po sesji treningowej. Podczas wycieczki grupa zatrzymuje się na kilku skrzyżowaniach, gdzie funkcjonariusz policji drogowej wyjaśnia, w jaki sposób uczestnicy mogą najlepiej ominąć skrzyżowanie. „Należy ustąpić pierwszeństwa i wskazać, kiedy skręcisz w lewo lub w prawo, ponieważ taka jest jego komunikacja z innymi użytkownikami drogi”

Kolejne szkolenia odbędą się w najbliższych miesiącach.

Ankiety wykazały, że istnieje niewielka różnica w liczbie wypadków między konwencjonalnymi rowerzystami a motocyklistami. Jednak biorąc pod uwagę osoby starsze, czują się bardziej narażone na ruch uliczny, chociaż wypadki dotyczą stosunkowo więcej osób młodszych na pedelekach. Można to wytłumaczyć faktem, że osoby starsze częściej zachowują się ryzykownie.

 

 

Od połowy maja w Wachau można również wypożyczyć rowery wodne i odkrywać przyrodę i zabytki w sposób przyjazny dla środowiska. Aby zapewnić tę kompleksową ofertę e-mobilności, regionalna inicjatywa „e-mobil in niederösterreich” współpracowała z regionalnym dostawcą energii EVN, Raiffeisen-Leasing i lokalnymi firmami turystycznymi.

Czytaj więcej...
 

An interesting opportunity has opened up for pedelec manufacturers and traders to build awareness for their brands (without spending a lot of money) in a part of Germany which promises to be a major e-mobility region in the near future. 

 

The holiday region Allgäu in the southwest of Germany (the foothills of the Alps) is one of seven regions receiving special support from Germany's federal government to grow the use of e-vehicles (e-autos, pedelecs, e-scooters, e-bikes, Segways etc.)
Read more...
 

In a south-German town the local electricity provider and two local pedelec traders came up with a radical plan to promote the ownership and use of pedelecs in the local community: every buyer of a pedelec gets €250 in his hand.

Dostawca energii elektrycznej w południowo-niemieckim mieście Bad Wörishofen (zdjęcie po lewej) i dwa lokalne sklepy rowerowe wspólnie przekazują 250 € wszystkim, którzy kupią pedelek w lokalnych sklepach rowerowych przed 31 maja tego roku.
Czytaj więcej...
 

Kolejna interesująca inicjatywa dotycząca turystyki i pedeleków została wdrożona w Velden w Karyntii. Lokalne stowarzyszenie turystyczne postanowiło wprowadzić system wynajmu pojazdów elektrycznych. System jest już realizowany w Velden i w tym roku zostanie rozszerzony na cały region Wörthersee.

Czytaj więcej...
 


Strona 1 z 3