Idź Pedelec!

AustriaNiemcyRepublika CzeskaWęgryWłochyHolandia
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Uruchom Hannes Neupert
Hannes Neupert, projektant przemysłowy fascynuje się pedelekami od czasów swojej młodości. Jest członkiem założycielem i prezesem niemieckiego stowarzyszenia konsumentów ExtraEnergy e. V. i jest znany jako wiodący europejski ekspert od pedeleków. Od wielu lat prowadzi prezentacje i szkolenia na temat pedeleków, m.in. dla pracowników producentów pedeleków.

Hannes Neupert, ExtraEnergy, z czujnikiem siły zintegrowanym ze specjalnie zaprojektowanym pedałem wykorzystywanym do testowania pedeleków ExtraEnergy.

Przeczytaj tutaj niektóre z jego prezentacji:
  1. Znaczenie zakresie (km za ładowanie akumulatora) podano zbyt wiele uwagi, a jej znaczenie jest wysadzony przez działy marketingu producentów. Obecnie dostępne pojemności akumulatorów od około 250 Wh do 350 Wh są wystarczające w większości przypadków użycia. Znacznie ważniejsze byłoby zwiększenie żywotności baterii. Już dziś nie byłoby problemu z realizacją żywotności baterii wynoszącej 15 lat (porównaj żywotność baterii dostępnych w przemyśle samochodowym). Jednak branża akumulatorów w sektorze pedeleków nie jest obecnie zainteresowana poprawą żywotności, ponieważ byłoby to niekorzystne dla firmy, która opiera się na sprzedaży akumulatorów zamiast ich wynajmowania. Dlatego ExtraEnergy wymaga zakazu sprzedaży akumulatorów. Baterie powinny być dostępne tylko w wypożyczalni (porównaj odpowiednie zmiany, które miały miejsce w sektorze dużych kopiarek)
  2. Specyfikacje dotyczące zakresu: Ogólnie specyfikacje dotyczące zakresu podane przez producenta są ryzykowne. Tymczasem wielu klientów końcowych jest w stanie, a także ma odpowiedni czas na zmierzenie i zweryfikowanie specyfikacji producenta w zakresie zasięgu. Jeśli zaobserwowane wyniki różnią się od oficjalnych specyfikacji, nawet jeśli różnice są znikome, klient prawdopodobnie będzie skarżył się u sprzedawcy, że pedelec musi mieć jakąś wadę lub przynajmniej coś musi zostać zmienione.
  3. Hannes Neupert na szkoleniu w Dreźnie w styczniu 2012 r

    Prawnie zgodna obsługa akumulatorów: wielu sprzedawców detalicznych w Europie wciąż nie wie, jak prawidłowo postępować z akumulatorami. Jednym z aspektów jest zgodność z prawem w zakresie wysyłania i przechowywania baterii oraz możliwy do zweryfikowania udział w systemie recyklingu baterii. Na przykład, jeśli chodzi o regulację transportu akumulatorów, obowiązują inne ramy prawne, jeżeli akumulatory są montowane na pedeleku lub są oddzielnie pakowane.
  4. Różnica między silnikiem przednim, środkowym i tylnym pod względem zadowolenia klientów końcowych jest zwykle przeszacowana.