Idź Pedelec!

AustriaNiemcyRepublika CzeskaWęgryWłochyHolandia
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ten tekst pochodzi dosłownie z ETRA dla projektu PRESTO, Przewodnik po rowerach elektrycznych, WP2 dostarczalny 2.3, s. 1. 40 i można go również pobrać ze strony: www.presto-cycling.eu

Koła zębate

Od czasu wprowadzenia indeksowanej zmiany biegów zmiana biegów jest bardzo dokładna i prosta, poprzez naciśnięcie przycisku lub obrócenie uchwytu. Koła zębate są albo zintegrowane z piastą, albo zewnętrznie. Dostępne są piasty z 3, 4, 5, 7, 8, 9, a nawet 14 biegami zintegrowanymi i chronionymi przed brudem, wilgocią, uszkodzeniem… Alternatywnie rower jest wyposażony w 2 przerzutki dla maksymalnie 27 biegów. Istnieją również systemy, które łączą piastę zębatą z przerzutką.

Chociaż nie jest jeszcze powszechnie używany, wynaleziono elektroniczną zmianę biegów: komputer automatycznie wybiera bieg, który pasuje do Twojego rytmu. Kontrolujesz system z „deski rozdzielczej”, która obejmuje również tradycyjne funkcje komputera rowerowego, takie jak prędkość, dystans, czas itp.…

W ostatnich latach NuVinci wprowadził innowacyjny i „przełomowy” system kontroli biegów do (E-) świat rowerów. System ten można porównać z Variomatic, ciągłym układem o zmiennej przekładni, który firma DAF opracowała w latach pięćdziesiątych. Zestaw obracających się kul przenosi moment obrotowy między dwoma „pierścieniami”. Przechylenie kulek zmienia ich średnicę kontaktową na pierścieniach, umożliwiając nieskończony postęp stosunków prędkości. Powoduje to płynne, płynne i ciągłe przejście do dowolnego stosunku w jego zakresie.

Silnik

Silniki stosowane w rowerach elektrycznych są typu DC (prąd stały), które działają z zasilaczem, baterią, która jest również źródłem prądu stałego. Większość silników prądu stałego stosowanych w rowerach elektrycznych jest typu bezszczotkowego. Silniki bezszczotkowe wykorzystują magnesy trwałe typu neodymowo-żelazo-bor. Magnes neodymowy, zwany także REM (magnes ziem rzadkich), jest najmocniejszy, dzięki czemu silnik jest lżejszy i mniejszy niż starsze konstrukcje, w których zastosowano magnesy ferrytowe.

Silniki bezszczotkowe

Ważnym problemem funkcjonalnym dla silników jest zużycie szczotek, co ogranicza żywotność silnika. Silnik bezszczotkowy wytrzyma znacznie dłużej niż silnik typu szczotkowego - jedynym czynnikiem ograniczającym jest żywotność łożysk. Silniki, które mają mniej części, takie jak konstrukcje bezszczotkowe i bezczujnikowe, są tańsze w budowie i mają mniej punktów awaryjnych.

Silniki do piast

Najczęstszym obecnie dostępnym silnikiem pedelec na rynku jest silnik piasty umieszczony w piaście przedniego lub tylnego koła. Istnieją japońskie pedeleki, które napędzają koło zębate za pomocą silnika zamontowanego w pobliżu koła łańcuchowego, które jest mechanicznie połączone za pomocą kół zębatych.

Silniki w piastach wykorzystują przestrzeń, która nie byłaby wykorzystywana w konwencjonalnej konstrukcji rowerowej - dzięki czemu dodanie silnika jest łatwe i eleganckie. Ponadto koło silnika w piaście, które po prostu przykręca się w normalnej ramie roweru, zmniejsza potrzebę zmian technicznych lub projektowych i pasuje do procesów montażu / pozyskiwania w normalnym przemyśle rowerowym. Jednak silniki piast, ze względu na ich ograniczoną przestrzeń i złożoność dodawania wewnętrznych, wymiennych przekładni, są mniej wydajne niż napęd suportu - i kosztują nieco więcej.

Silniki z piastą tylną wydają się być najbardziej logicznym rozwiązaniem, ale musi istnieć możliwość montażu klastrów zębatych w łańcuchu rowerowym napędzanym przez człowieka - dodatkowa opłata. Silniki z piastą przednią są prostsze w projektowaniu i montażu. Dają rowerowi napęd na dwa koła, ponieważ siła ludzka jest zawsze przykładana do tylnego koła. Rowery z napędem na przednie koła, jeśli są odpowiednio zaprojektowane, jeżdżą, podobnie jak rowery z napędem na tylne koła.

Producenci silników piast do pedeleków można znaleźć w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Około 95% wszystkich pedeleków korzysta z silników piast. Większość silników pedelec w Europie ma moc wyjściową od 0,25 do 0,4 kilowata. Projekty silników do pedeleków będą nadal ulepszane w celu zwiększenia wydajności i wydajności momentu obrotowego, a także w celu zmniejszenia wielkości i masy.

Ograniczenia prędkości

Pedelec wyposażony w czujnik prędkości będzie wymagał od kierowcy pedałowania kilkoma ruchami przed uruchomieniem silnika. Norma EN 15194 dopuszcza dla pedeleków od 0 do 5 km / h, że silnik może zapewnić główną moc do napędu. Gdy prędkość przekracza 5 km / h, najczęściej wykorzystuje się pedały, a prąd stopniowo zmniejsza się, aż rower osiągnie prędkość 25 km / h.

Źródło: ETRA dla projektu PRESTO, dokument WP2 2.3, s. 1. 40